Projekty współpracy

EKOlogiczni Liderzy LGD

????
Obóz szkoleniowy "EKOwolontariat"
????
W nadmorskiej miejscowości Międzywodzie w dniach od 20 do 27 sierpnia odbył się obóz szkoleniowy „EKOwolontariat”. Obóz ten realizowany był w ramach projektu współpracy „EKOlogiczni Liderzy LGD”.
Dzieci i młodzież z terenu parterów projektu, tj. z terenu:
podczas pobytu na obozie podnieśli swoją świadomość roli ekologii w procesie zachowania buty cywilizacji, ukształtowali swoją wrażliwość na otaczającą nas przyrodę oraz ekosystem, wzmocnili umiejętności działań związanych z pozytywnymi zmianami w procesie klimatycznym i energetycznym oraz udoskonalili swoje umiejętności w tworzeniu własnych inicjatyw i projektów ekologicznych, jak również utrwalili wzorce „codziennej” ekologii i zrównoważonego współżycia z naturą.
Już od pierwszego dnia pobytu na obozie szkoleniowym „EKOwolontariat” dzieci i młodzież odbyły zajęcia pn. „W jedności z przyrodą – pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście…”, które miały na celu ukazanie nierozerwalności związków człowiek – przyroda.
Dzień drugi i trzeci to ukazanie wpływu człowieka na procesy zachodzące w przyrodzie oraz rewolucje przemysłowe XVIII, XIX i XX wieku. Uczestnicy obozu odbyli wycieczkę w rejony naturalnych ostoi zwierząt lub niezmienionych przez człowieka formach geologicznych – Kamień Pomorski oraz Wyspa Ptaków.
Kolejny, jakże aktywny dzień to „Druga połowa XX wieku – czas niekontrolowanego niszczenia”. Zajęcia pokazały dylematy społeczne oraz różnorodne podejście do wspomnianej problematyki w zależności od regionów czy państw, wieku, wykształcenia czy świadomości społecznej.
Piąty dzień został poświęcony problemom globalnym oraz krajowym w ujęciu makro. Zajęcia pogłębiły w młodych uczestnikach wiedzę dotyczącą szans i zagrożeń, jakie niesie cywilizacja XXI wieku.
Dwa kolejne dni były czasem na omówienie ekologii na co dzień w domu, szkole, miejscach zamieszkania, najbliższym otoczeniu, jak również na przygotowanie się do systemowych działań proekologicznych.
Ostatni, ósmy dzień to wizja przyszłości dla ludzi i planety. Zajęcia miały na celu zmotywowanie młodych ludzi do swobodnego, pozbawionego ograniczeń finansowych społecznych czy politycznych kreowania wizji świata, w którym człowiek i natura stanowią uzupełniającą się jedność bez zaprzepaszczenia zdobyczy kultury i cywilizacji, ale wtapiających ten dorobek w przyrodę i zachowujący jej piękno i prawdziwe oblicze.
Uczestnicy obozu szkoleniowego „EKOwolontariat” uczestniczyli w licznych konkursach sprawnościowo – zręcznościowych jak np. strzelanie z łuku, obieranie ziemniaków na czas czy pieczenie chleba na ognisku. Powstawały kreatywne gry ekologiczne. Nie zabrakło również turystycznych atrakcji takich jak Kamień Pomorski, turkusowe jeziorko, Wioska Wikingów, Międzyzdroje oraz oczywiście Bałtyk.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólne chwile i za wzięcie udziału w projekcie! ???? ????
                                      
                                        
                                  
                          
                                     
                                  
  
????
  
Wyjazd studyjny Austria
????

W ramach projektu współpracy „EKOlogiczni Liderzy LGD” wraz z LGD "Białe Ługi", Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej licznie uczestniczyliśmy w wyjeździe studyjnym do Austrii. Wyjazd ten miał na celu poszerzenie wiedzy na temat jak być eko. Uczestnicy wyjazdu zdobyli nowe doświadczenia i wiedzę z zakresu ekologicznych działań, dzięki odwiedzeniu miejsc związanych z podejściem ekologicznym, a przy tym bardzo dobrze się bawili.

Byliśmy między innymi w centrum recyklingu, centrum przyrody parku w Elmen. Zwiedziliśmy miasto Mozarta – Salzburg oraz Wiedeń, jak również Burgenwelt Ehrenberg. Uczestniczyliśmy w licznych wykładach na temat zrównoważonego rolnictwa Izby Rolniczej, ochrony przyrody, turystyki czy finansowania projektów Lechweg.

Podczas wyjazdu odbyliśmy również spotkanie z przedstawicielami Regionalentwicklung Außerfern.

      

             

                

                   

????
????
????
22 maja został zakończony nabór zgłoszeń do konkursu "Eko - patrol".
Po niełatwych obradach, komisja konkursowa wyłoniła dziesięć miejsc.
Protokół, w którym znajdują się przyznane miejsca wraz z punktami oraz zarządzenie powołania komisji znajduje się poniżej.
Dziękujemy za wzięcie udziału i serdecznie gratulujemy!
????
W ramach projektu współpracy „EKOlogiczni Liderzy LGD”, w miniony weekend, licznie uczestniczyliśmy w wyjeździe studyjnym do miasta Poniatowa w województwie lubelskim. Wyjazd ten miał na celu poszerzenie wiedzy na temat „I ja mogę być EKO”. Uczestnicy wyjazdu zdobyli nowe doświadczenia i wiedzę z zakresu ekologicznych działań, dzięki odwiedzeniu miejsc związanych z podejściem ekologicznym, a przy tym bardzo dobrze się bawili.
Byliśmy między innymi w Sadybie Rozalin, która jest przykładem lokalnego biznesu opartego na wykorzystaniu produktów ekologicznych, dzięki czemu zapoznaliśmy się z tym, jak odchodzić od produktów komercyjnych, będących niejednokrotnie wytworem dużych firm niszczących środowisko.
Zwiedziliśmy miasto Kazimierz Dolny oraz odwiedziliśmy Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Lasem.
Uczestnicy wyjazdu mieli również możliwość pozwiedzać miasto Poniatowa, które jest przykładem miasta w którym równolegle funkcjonuje rozwinięta gospodarka oraz przykładem obszaru, który jest objęty ochroną krajobrazu (Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu). Był to doskonały przykład dla uczestników, że zarówno ich gospodarstwa jak i firmy mogą się rozwijać i prężnie działać nie kolidując z naturalnym środowiskiem.
Aby w pełni uczcić wyjazd ekologiczny, zjedliśmy typowy rybny obiad w Pustelni – ryby/zajazd rybacki. Pustelnia jest to typowo rybna restauracja, która prowadzi również sprzedaż ryb oraz wszelkich rybnych smakołyków z własnej hodowli.
W niedzielę wraz z przewodnikiem spacerowaliśmy uliczkami Lublina. Zwiedziliśmy dziedziniec Zamku Lubelskiego, przespacerowaliśmy się po Starym Mieście oraz po Placu Litewskim, a na zakończenie wycieczki wysłuchaliśmy hejnału przy Ratuszu.
Podczas wyjazdu odbyliśmy również spotkanie z przedstawicielami Lokalna Grupa Działania "Owocowy Szlak", podczas którego dowiedzieliśmy się o tym, jak funkcjonuje ekologiczne podejście na obszarze działania LGD oraz o tym, w jaki sposób LGD realizuje jeden ze wskaźników ich LSR - liczba gospodarstw korzystająca z rozwiązań sprzyjających ograniczeniu emisji substancji powodujących zmiany klimatu. LGD jako podmiot mający kontakt z przedstawicielami zarówno sektora społecznego, jak i publicznego oraz gospodarczego doskonale zna lokalne problemy oraz potrafi wskazać przykłady ciekawych rozwiązań na swoim obszarze.
                     
              
                     
                           
                   
????
Zapraszamy do składania ofert na realizację zadania, gdzie przedmiotem zamówienia jest dostawa voucherów w formie bonów papierowych uprawniających do wymiany na towary o równowartości odpowiadającej ich wartości nominalnej do płacenia za zakup towarów.

????

Już w październiku ruszamy z konkursem „EKOlider”, który jest kolejnym etapem projektu współpracy „EKOlogiczni Liderzy LGD”.

# Cel konkursu? Opracowanie koncepcji mającej na celu wzrost bezpieczeństwa gospodarstwa ekologicznego.

# Kategorie? Gospodarstwo domowe produkcyjne, gospodarstwo domowe nieprodukcyjne oraz firma/biuro/NGO.

# Nagrody? Od 1 000 do 5 000 zł.

# Laureaci? Po 5 osób w każdej kategorii.

Nie czekaj! Zgłoś się!

Formularze zgłoszeniowe można dostarczać osobiście do biura LGD, za pośrednictwem placówki pocztowej lub mailowo w terminie od 3 do 31 października br.

Regulamin

Zgłoszenie do kokursu

Kryteria

Komisja Konkursowa

 ???? ???? ????
Ekologicznie, czyli jak? Jakie ekologiczne rozwiązania w funkcjonowaniu gospodarstw domowych/firm/biur/NGO możemy zastosować? Czego jeszcze nie wiemy, a co możemy się jeszcze dowiedzieć, aby być eko? Bycie EKO nie jest sprawą odległą i abstrakcyjną, ale kwestią już funkcjonującą i łatwą do zrealizowania. Pomogą nam w tym EKOwarsztaty, a w późniejszym czasie konkurs "EKOlider".
Zachęcamy do wzięcia udziału w EKOwarsztatach, które odbędą się w każdej gminie objętej LSR ❗Zapisy trwają do 14 lipca - osobiście lub mailowo❗ Liczy się kolejność zgłoszeń, także nie zwlekaj, zapisz się już dziś ❗
Szczegółowe informacje wraz z pełną dokumentacją, w tym kartą zgłoszeń, znajdują się na stronie internetowej LGD: 
Zapraszamy!
???? ???? ???? ????

Karta zgłoszeń

        

????

???? ???? ????
Zachęcamy mieszkańców obszaru LGD do udziału w projekcie "ELL - EKOlogiczni Liderzy LGD".
Bycie EKO nie jest sprawą odległą i abstrakcyjną, ale kwestią już funkcjonującą i łatwą do zrealizowania. Dzięki projektowi "ELL" możesz rozwijać swoje ekologiczne zainteresowania oraz wdrożyć w życie ekologiczne rozwiązania w swoim najbliższym otoczeniu: domu, firmie czy miejscach służących lokalnej społeczności.
Zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów promocyjnych.
LGD "Region Włoszczowski"
WsteczLokalna Grupa Działania
"Region Włoszczowski"
ul. Wiśniowa 23
29 - 100 WŁOSZCZOWA
Biuro czynne:
pn. - pt. w godz. 7:30 - 15:30
(48) 41 394 14 05

tel.  573 402 311

       502 078 325

      

lgd_wloszczowa@wp.pl

Inspektor Danych Osobowych

Arkadiusz Zarębski

tel. 786 816 337


Kliknij tutaj jeśli akceptujesz informację o plikach cookie
Używamy plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, oraz ułatwienia korzystania ze strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w [Polityce prywatności].