Obóz szkoleniowy "EKOwolontariat"

W nadmorskiej miejscowości Międzywodzie w dniach od 20 do 27 sierpnia odbył się obóz szkoleniowy „EKOwolontariat”. Obóz ten realizowany był w ramach projektu współpracy „EKOlogiczni Liderzy LGD”.
Dzieci i młodzież z terenu parterów projektu, tj. z terenu:
podczas pobytu na obozie podnieśli swoją świadomość roli ekologii w procesie zachowania buty cywilizacji, ukształtowali swoją wrażliwość na otaczającą nas przyrodę oraz ekosystem, wzmocnili umiejętności działań związanych z pozytywnymi zmianami w procesie klimatycznym i energetycznym oraz udoskonalili swoje umiejętności w tworzeniu własnych inicjatyw i projektów ekologicznych, jak również utrwalili wzorce „codziennej” ekologii i zrównoważonego współżycia z naturą.
Już od pierwszego dnia pobytu na obozie szkoleniowym „EKOwolontariat” dzieci i młodzież odbyły zajęcia pn. „W jedności z przyrodą – pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście…”, które miały na celu ukazanie nierozerwalności związków człowiek – przyroda.
Dzień drugi i trzeci to ukazanie wpływu człowieka na procesy zachodzące w przyrodzie oraz rewolucje przemysłowe XVIII, XIX i XX wieku. Uczestnicy obozu odbyli wycieczkę w rejony naturalnych ostoi zwierząt lub niezmienionych przez człowieka formach geologicznych – Kamień Pomorski oraz Wyspa Ptaków.
Kolejny, jakże aktywny dzień to „Druga połowa XX wieku – czas niekontrolowanego niszczenia”. Zajęcia pokazały dylematy społeczne oraz różnorodne podejście do wspomnianej problematyki w zależności od regionów czy państw, wieku, wykształcenia czy świadomości społecznej.
Piąty dzień został poświęcony problemom globalnym oraz krajowym w ujęciu makro. Zajęcia pogłębiły w młodych uczestnikach wiedzę dotyczącą szans i zagrożeń, jakie niesie cywilizacja XXI wieku.
Dwa kolejne dni były czasem na omówienie ekologii na co dzień w domu, szkole, miejscach zamieszkania, najbliższym otoczeniu, jak również na przygotowanie się do systemowych działań proekologicznych.
Ostatni, ósmy dzień to wizja przyszłości dla ludzi i planety. Zajęcia miały na celu zmotywowanie młodych ludzi do swobodnego, pozbawionego ograniczeń finansowych społecznych czy politycznych kreowania wizji świata, w którym człowiek i natura stanowią uzupełniającą się jedność bez zaprzepaszczenia zdobyczy kultury i cywilizacji, ale wtapiających ten dorobek w przyrodę i zachowujący jej piękno i prawdziwe oblicze.
Uczestnicy obozu szkoleniowego „EKOwolontariat” uczestniczyli w licznych konkursach sprawnościowo – zręcznościowych jak np. strzelanie z łuku, obieranie ziemniaków na czas czy pieczenie chleba na ognisku. Powstawały kreatywne gry ekologiczne. Nie zabrakło również turystycznych atrakcji takich jak Kamień Pomorski, turkusowe jeziorko, Wioska Wikingów, Międzyzdroje oraz oczywiście Bałtyk.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólne chwile i za wzięcie udziału w projekcie! ???? ????
admin, 2023-08-30 10:17:00 WsteczLokalna Grupa Działania
"Region Włoszczowski"
ul. Wiśniowa 23
29 - 100 WŁOSZCZOWA
Biuro czynne:
pn. - pt. w godz. 7:30 - 15:30
(48) 41 394 14 05

tel.  573 402 311

       502 078 325

      

lgd_wloszczowa@wp.pl

Inspektor Danych Osobowych

Arkadiusz Zarębski

tel. 786 816 337


Kliknij tutaj jeśli akceptujesz informację o plikach cookie
Używamy plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, oraz ułatwienia korzystania ze strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w [Polityce prywatności].