"Reymont w gościenie u Hetmana"

W dniu 05 maja 2018r. został zorganizowany Piknik pn. „Reymont w gościnie u Hetmana”, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Włoszczowy, jak również całego regionu.

Impreza została zainaugurowana uformowaniem barwnego korowodu reprezentacji państw, obok Urzędu Gminy Włoszczowa, w którym uczestniczyły dzieci poszczególnych szkół z obszaru działania Lokalnej Grupy Działania „Region Włoszczowski”, włodarze, organizatorzy oraz zaproszeni goście.

Każda drużyna reprezentująca daną szkołę  - a było ich czternaście –prezentowała inny kraj wchodzący w skład Unii Europejskiej. Tak przepiękna Parada Schumana przemaszerowała na Plac Wolności we Włoszczowie. Celem Parady Schumana była wspólna manifestacja przywiązania do wartości europejskich i wyrażenie poparcia dla integracji europejskiej oraz poznanie wspólnych elementów historii Polski i innych państw Unii Europejskiej przez mieszkańców obszaru LGD „Region Włoszczowski” i działania Hufca ZHP Szczekocińsko – Włoszczowskiego.

Na Placu Wolności, każda drużyna wchodziła na scenę i przedstawiała przygotowany przez siebie występ artystyczny dotyczący państwa, które wybrała do reprezentacji.

Najciekawsze występy, gdzie dodatkowe punkty można było uzyskać za ukazanie wkładu Polski w historię i kulturę wybranego kraju lub wkład wybranego kraju w historię i kulturę Polski, zostały nagrodzone.

Klasyfikacja końcowa:

- I miejsce – Zespół Przedszkolno-Szkolny w Kluczewsku i Świetlica Podwórkowa w Kluczewsku - reprezentowane państwo – Polska;

- II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Żytnie - reprezentowane państwo Francja;

- III miejsce – Zespół Przedszkolno-Szkolny w Komornikach - reprezentowane państwo – Hiszpania;

- Wyróżnienie – Zespół Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie i 10 Drużyna Harcerska „KAKTUS” - reprezentowane państwo – Włochy;

- Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Radkowie oraz 5 Drużyna Harcerska - reprezentowane państwo – Czechy;

Fundatorami nagród za udział w Paradzie Schumana byli: Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka Hufiec ZHP Szczekocińsko – Włoszczowski, Burmistrz Gminy Włoszczowa oraz Starosta Włoszczowski.

Następnym punktem imprezy było wspólne ułożenie flagi przez uczestników pikniku.

Już podczas trwających występów dzieci i młodzieży, rozpoczął się Konkurs kulinarny „Smaki Wesela Boryny”. Udział w tym konkursie wzięło osiem organizacji pozarządowych z obszaru działania LGD „Region Włoszczowski”, tj.

1. ZHP Hufiec Szczekocińsko-Włoszczowski”;
  2. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Żytno;
  3. Koło Gospodyń Wiejskich „Gościnianki”;
  4. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kluczewsko „Od pomysłu do działania”;
  5. Sołectwo Karsy Jan Niedźwiedzki;
  6. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie;
  7. Anna Cykowska i Jolanta Kowalska;
  8. Stowarzyszenie „Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi”.

Każdy podmiot przygotowywał jedną potrawę, która według tradycji mogła być podawana na Weselu Boryny, a następnie została poddana ocenie komisji konkursowej oraz uczestnikom pikniku (każdy podmiot wydał po 100 porcji przygotowanej potrawy). Po zaciętej rywalizacji klasyfikacja końcowa wyglądała w sposób następujący:

I miejsce: Sołectwo Karsy Jan Niedźwiedzki - „Półmiski jadła weselnego Macieja i Jagny”

II miejsce: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kluczewsko „Od pomysłu do działania” – „Hetmański prosiak biesiadny”

III miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie – „Kapusta z mięsem i grochem”

Na scenie gospodarzami byli Hetman Czarniecki i Reymont, którzy w barwny sposób prowadzili całą imprezę. Podczas pikniku wystąpiła Radomszczańska Kapela Podwórkowa, Kapela Powiatowa, Zespół Moskorzewianie, odbyła się inscenizacja Wesela Boryny. W czasie imprezy odbył się także występ grupy tanecznej z teatrem ognia oraz przez cały czas trwania pikniku prowadzone były warsztaty bębniarskie „Rytm Żywiołów”.

Niestety z przyczyn nie zależnych od nas nie mógł odbyć się występ Zespołu „LONG&JUNIOR” i na zakończenie pikniku jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół „HELOU”.

Patronatem honorowym Majówka 2018 „Reymont w Gościnie u Hetmana” objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Starosta Włoszczowski Jerzy Suliga oraz Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek. Patronatem medialnym wydarzenie objęte zostało przez TVWłoszczowa.pl – Marek Baran.

admin, 2018-05-07 11:26:14 Wstecz