"Reymont w gościenie u Hetmana"

W dniu 05 maja 2018r. został zorganizowany Piknik pn. „Reymont w gościnie u Hetmana”, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Włoszczowy, jak również całego regionu.

Impreza została zainaugurowana uformowaniem barwnego korowodu reprezentacji państw, obok Urzędu Gminy Włoszczowa, w którym uczestniczyły dzieci poszczególnych szkół z obszaru działania Lokalnej Grupy Działania „Region Włoszczowski”, włodarze, organizatorzy oraz zaproszeni goście.

Każda drużyna reprezentująca daną szkołę  - a było ich czternaście –prezentowała inny kraj wchodzący w skład Unii Europejskiej. Tak przepiękna Parada Schumana przemaszerowała na Plac Wolności we Włoszczowie. Celem Parady Schumana była wspólna manifestacja przywiązania do wartości europejskich i wyrażenie poparcia dla integracji europejskiej oraz poznanie wspólnych elementów historii Polski i innych państw Unii Europejskiej przez mieszkańców obszaru LGD „Region Włoszczowski” i działania Hufca ZHP Szczekocińsko – Włoszczowskiego.

Na Placu Wolności, każda drużyna wchodziła na scenę i przedstawiała przygotowany przez siebie występ artystyczny dotyczący państwa, które wybrała do reprezentacji.

Najciekawsze występy, gdzie dodatkowe punkty można było uzyskać za ukazanie wkładu Polski w historię i kulturę wybranego kraju lub wkład wybranego kraju w historię i kulturę Polski, zostały nagrodzone.

Klasyfikacja końcowa:

- I miejsce – Zespół Przedszkolno-Szkolny w Kluczewsku i Świetlica Podwórkowa w Kluczewsku - reprezentowane państwo – Polska;

- II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Żytnie - reprezentowane państwo Francja;

- III miejsce – Zespół Przedszkolno-Szkolny w Komornikach - reprezentowane państwo – Hiszpania;

- Wyróżnienie – Zespół Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie i 10 Drużyna Harcerska „KAKTUS” - reprezentowane państwo – Włochy;

- Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Radkowie oraz 5 Drużyna Harcerska - reprezentowane państwo – Czechy;

Fundatorami nagród za udział w Paradzie Schumana byli: Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka Hufiec ZHP Szczekocińsko – Włoszczowski, Burmistrz Gminy Włoszczowa oraz Starosta Włoszczowski.

Następnym punktem imprezy było wspólne ułożenie flagi przez uczestników pikniku.

Już podczas trwających występów dzieci i młodzieży, rozpoczął się Konkurs kulinarny „Smaki Wesela Boryny”. Udział w tym konkursie wzięło osiem organizacji pozarządowych z obszaru działania LGD „Region Włoszczowski”, tj.

  1. ZHP Hufiec Szczekocińsko-Włoszczowski”;
  2. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Żytno;
  3. Koło Gospodyń Wiejskich „Gościnianki”;
  4. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kluczewsko „Od pomysłu do działania”;
  5. Sołectwo Karsy Jan Niedźwiedzki;
  6. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie;
  7. Anna Cykowska i Jolanta Kowalska;
  8. Stowarzyszenie „Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi”.

Każdy podmiot przygotowywał jedną potrawę, która według tradycji mogła być podawana na Weselu Boryny, a następnie została poddana ocenie komisji konkursowej oraz uczestnikom pikniku (każdy podmiot wydał po 100 porcji przygotowanej potrawy). Po zaciętej rywalizacji klasyfikacja końcowa wyglądała w sposób następujący:

I miejsce: Sołectwo Karsy Jan Niedźwiedzki - „Półmiski jadła weselnego Macieja i Jagny”

II miejsce: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kluczewsko „Od pomysłu do działania” – „Hetmański prosiak biesiadny”

III miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie – „Kapusta z mięsem i grochem”

Na scenie gospodarzami byli Hetman Czarniecki i Reymont, którzy w barwny sposób prowadzili całą imprezę. Podczas pikniku wystąpiła Radomszczańska Kapela Podwórkowa, Kapela Powiatowa, Zespół Moskorzewianie, odbyła się inscenizacja Wesela Boryny. W czasie imprezy odbył się także występ grupy tanecznej z teatrem ognia oraz przez cały czas trwania pikniku prowadzone były warsztaty bębniarskie „Rytm Żywiołów”.

Niestety z przyczyn nie zależnych od nas nie mógł odbyć się występ Zespołu „LONG&JUNIOR” i na zakończenie pikniku jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół „HELOU”.

Patronatem honorowym Majówka 2018 „Reymont w Gościnie u Hetmana” objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Starosta Włoszczowski Jerzy Suliga oraz Burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek. Patronatem medialnym wydarzenie objęte zostało przez TVWłoszczowa.pl – Marek Baran.

                                                                      

admin, 2018-05-07 11:26:14

Zapraszamy na Majówkę "Reymont w gościnie u Hetmana"

admin, 2018-04-25 11:25:47

Ważna Informacja

admin, 2018-04-18 12:59:25

Wyniki konkursu nr 1/2018/G

Wyniki naboru wniosków nr 1/2018/G

 w  ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność”, na Przedsięwzięcie:

1.1.4 Marketing gospodarczy obszaru

Wyniki

admin, 2018-04-05 20:05:17

Lgd-owskie wsparcie

Lokalna Grupa Działania „Region Włoszczowski” informuje, że uczestnicy "LGD - owskiego wsparcia w biznesowym starcie" mają możliwość ubiegania się o przyznanie dodatkowego wsparcia pomostowego.

W załączeniu regulamin oraz załączniki, które przedsiębiorca może składać w terminie od 16.04.2018r. do 23.04.2018r. do Biura Projektu we Włoszczowie , ul. Wiśniowa 23 

REGULAMIN PRZYZNANIA PRZEDŁUŻONEGO WSPARCIE POMOSTOWEGO  

ZAŁĄCZNIKI DO REGULAMINU

admin, 2018-04-05 12:24:56

Życzenia

admin, 2018-03-28 10:29:10

Parada Schumana

Serdecznie zapraszamy

do wzięcia udziału w kolejnej edycji Parady Schumana, która odbędzie się 5 maja 2018r. na Placu Wolności we Włoszczowie

Regulamin

Formularz zgłoszeń

admin, 2018-03-29 11:23:20

Konkurs kulinarny

Serdecznie zachęcamy

do wzięcia udziału w Konkursie Kulinarnym, który odbędzie się 5 maja  2018r. na Placu Wolności we Włoszczowie podczas pikniku " Reymont w gościnie u Hetmana"

Konkurs polega na przygotowniu potraw, które według tradycji mogły być podawane na Weselu Boryny.

Regulamin

Karta zgłoszeń

admin, 2018-03-28 10:29:10

Wiersze sercem pisane

 

„Niech moje słowo proste,

Do ludzkich serc dotrze,

Niech je ogrzeje, niech wzruszy,

Niech pozostawi ślad na duszy”

Teresa Ostrowska

 

23 lutego mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu promocyjnym dwóch nowych zbiorów wierszy Pani Teresy Ostrowskiej. „Warzywa z ogródka babci i dziadka” oraz „Sercem pisane”, to kolejne tomiki zawierające twórczość autorki z gminy Radków. Pierwszy z nich powstał dzięki dofinansowaniu Lokalnej Grupy Działania „Region Włoszczowski”, w ramach grantu „ Wspieramy rozwój organizacji pozarządowych i grup nieformalnych”.

Podczas spotkania Pani Teresa opowiedziała o inspiracji do tworzenia poezji, którą odnajduje w tym, co ją otacza: w kwiatach, pięknych widokach, bliskich ludziach. Czyli wszystkim tym, czego przeciętny człowiek nie dostrzega w codziennej gonitwie. Z ogromnym wzruszeniem poetka opowiedziała o rozczarowaniu światem współczesnym, w którym toczą się nieustanne walki. I niestety,  nie zawsze jest to walka dobra ze złem.  Wielokrotnie  Pani Ostrowska odnosiła się do swoich wnuków, które są dla niej źródłem nieustannej inspiracji. To dla nich właśnie powstaje większość  utworów. Utworów, które chociaż często przybierają żartobliwy ton, poruszają sprawy naprawdę istotne: miłość, szacunek do zwierząt, ludzi oraz ich ciężkiej pracy.

Pani Teresie gratulujemy ogromnego dorobku artystycznego, chociaż nie ukrywamy, że czekamy na jeszcze więcej wspaniałych wierszy.

admin, 2018-02-28 13:55:06Lokalna Grupa Działania
"Region Włoszczowski"
ul. Wiśniowa 23
29 - 100 WŁOSZCZOWA
Biuro czynne:
pn. - pt. w godz. 7:30 - 15:30
(48) 41 394 14 05 lgd_wloszczowa@wp.pl

Inspektor Danych Osobowych

Arkadiusz Zarębski

tel. 786 816 337


Kliknij tutaj jeśli akceptujesz informację o plikach cookie
Używamy plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, oraz ułatwienia korzystania ze strony. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w [Polityce prywatności].